Leo Messi i reprezentacja Argentyny zostali triumfatorami Copa America 2021! W sobotnim finale w Rio de Janeiro pokonali gospodarza turnieju – Brazylię – 1:0, a zwycięską bramkę dla Albicelestes zdobył Angel Di Maria. Dla Argentyny jest to pierwsze zwycięstwo w Copa America od 1993 roku!

Na sukces zespołu ciężko pracowali wszyscy, w tym wielkie gwiazdy, jak Leo Messi, Lautaro Martinez czy Angel Di Maria, w środku pola fenomenalny był Rodrigo de Paul. Swoje trzy grosze do sukcesu Argentyny dołożył też bramkarz Emiliano Martinez, który niedługo po przerwie zatrzymał Richarlisona, a w samej końcówce kapitalnie odbił uderzenie z powietrza Gabriela Barbosy.

Jedynego gola finału strzelił w 22. minucie Angel Di Maria, który w sytuacji sam na sam z Edersonem, podbił piłkę nad bramkarzem. Był to trafienie, na które Argentyna czekała 28 lat. W 1993 roku Albicelestes po raz ostatni sięgnęli po wielkie trofeum. Wówczas również był to triumf w Copa America.

Leo Messi wreszcie dopiął swego. Przez kilkanaście lat próbował „coś” wygrać z reprezentacją poza olimpijskim złotem z Pekinu. Czterokrotnie był w finale – raz mistrzostw świata (2014) i trzykrotnie Copa America (2007, 2015, 2016), za każdym razem kończąc jako przegrany.

Na Copa America 2021 Messi w siedmiu meczach strzelił cztery gole i zaliczył pięć asyst. Argentyńczyk został uznany MVP całego turnieju.

Brazylia – Argentyna 0:1 (0:1)

Bramki: Di Maria 22′

Brazylia: Ederson – Danilo, Marquinhos, Thiago Silva, Renan Lodi (76′ Emerson) – Fred (46′ Firmino), Casemiro – Richarlison, Paqueta (76′ G. Barbosa), Everton (63′ Vinicius Jr) – Neymar.

Argentyna: E. Martinez – Montiel, Romero (79′ Pezzella), Otamendi, Acuna – De Paul, Paredes (54′ G. Rodriguez), Lo Celso (63′ Tagliafico) – Messi, L. Martinez (79′ N. Gonzalez), Di Maria (79′ Palacios).

Żółte kartki: Fred, Renan Lodi, Paqueta, Marquinhos – Paredes, Lo Celso, De Paul, Otamendi, Montiel.
Sędzia: Esteban Ostojich (Urugwaj)